katalog on-line
o nas
regulamin
nowości
oferta
książka
z autografem
archiwum
WBP w Olsztynie

Bajkowo, baśniowo, magicznie – Lustro

Zwierciadło, lustereczko, lustro – przedmiot magiczny, który pojawia się w wielu utworach.

Najbardziej znane to chyba zwierciadło z baśni braci Grimmów pt. „Królewna Śnieżka”. Prawdomówne lustro zła królowa wykorzystywała przeciwko Śnieżce i wielokrotnie ściągało przez to na nią mnóstwo kłopotów.

W baśni „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena złośliwy czarodziej stworzył lustro, które „posiadało taką właściwość, że wszystko co dobre i piękne, a co się w nim odbijało, rozpływało się na nic, to zaś co nie miało wartości i było brzydkie, ukazywało się wyraźnie i stawało się jeszcze brzydsze”. Ale ponieważ to mu nie wystarczyło, rozkazał uczniom czarciej szkoły wznieść się jak najwyżej. Lustro było bardzo ciężkie i niestety wypadło im z rąk rozbijając się na miliony kawałeczków. Szkiełka wielkości ziarnka piasku wpadały ludziom do oczu i serc powodując chaos i nieprawdziwy obraz rzeczywistości.

Książka Zofii Beszczyńskiej pt. „Lusterko z Futra” zaczyna się następująco: „Była raz sobie pewna dziewczynka tak mała, że nikt nie nazywał jej inaczej niż Mała. I było też lusterko: niewielkie, okrągłe i błyszczące jak wszystkie lusterka, lecz całe porośnięte mięciutkim, falującym futerkiem w kolorze seledynowym - tak że absolutnie nie mogło nazywać się inaczej niż Lusterko z Futra”. Główni bohaterowie przeżyją chwile pełne przygód i tajemniczych wędrówek w świecie snów i baśni.

W tym towarzystwie nie może zabraknąć Lewisa Carrolla i jego książki pt. „O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra”. Za lustrzanym odbiciem kryje się fantastyczny świat i nic nie jest takie, jakim się wydaje.

Literatura:

  1. Królewna Śnieżka na motywach baśni braci Grimm, il. Manuela Andreani, Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015,
  2. H. Ch. Andersen, Królowa Śniegu: baśń w siedmiu opowiadaniach, il. Vladyslav Yerko, Wydawnictwo M, Kraków 2012,
  3. Z. Beszczyńska, Lusterko z Futra, il. Tomek Bogacki, Harbor Point Media Rodzina, Poznań 2009,
  4. L. Carroll, O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra, il. Marta Żurawska-Zaręba, Zielona Sowa, Warszawa 2018.