Spotkanie na ekranie – luty
Tym razem tematem przewodnim spotkania były witaminy w owocach i warzywach. Nagranie składało się z dwóch części – edukacyjnej i literackiej. Do tej ostatniej wykorzystałyśmy karty teatrzyku Kamishibai pt. „Groszki”, a przedszkolaki po wysłuchaniu historii wykonały piękne prace plastyczne. Dziękujemy dzieciom z grupy Sowy (PM Nr 13 w Olsztynie) za udział w spotkaniu i zdjęcia.
![]() |
![]() |
![]() |
Zajęcia przygotowano w oparciu o książkę:
- A. Dudek, Pora na kalafiora, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2018,
- A. Sowińska, Przekroje: owoce i warzywa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015,
- M. Malicka, Jedzenie, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2019,
- F. Malnuit, Groszki. Karty teatrzyku narracyjnego, Wydawnictwo Tibum, Katowice 2012.
Masz wiadomość! – „Poznaj kocie sekrety”
W lutowej edycji zabawy wspólnie obchodziliśmy Dzień Kota. Dzieci otrzymały pakiety z „kocimi” zakładkami – do wykorzystania podczas czytania ulubionych książek. Ponadto mogły poczuć się jak koty, wykonując „kocią gimnastykę”, zgodnie z opisem zamieszczonym w liście do uczestników. Poniżej prezentujemy zdjęcia dzieci, które wykonały urocze szare, rude i brązowe koty.
Zapraszamy do udziału w marcowej edycji!
Spotkanie na ekranie – styczeń
Po raz kolejny spotkanie z dziećmi z Przedszkola Miejskiego Nr 13 odbyło się poprzez ekran. Bohaterką zajęć była rękawiczka, zgubiona przez dziadka podczas zimowego spaceru w lesie i stała się mieszkaniem dla siedmiu zwierzątek. Bajka ludowa zainspirowała przedszkolaki do zabawy na spostrzegawczość.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zajęcia przygotowano w oparciu o książkę:
- R. Romanyszyn, Rękawiczka: ukraińska bajka ludowa, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019.
Książka na nowo ubrana – „Przygody Koziołka Matołka”
W naszym cyklu prezentującym starsze wydania i ich odświeżone wersje przypominamy przygody sympatycznego koziołka, który w poszukiwaniu miasta Pacanów wędruje po świecie.
Kornel Makuszyński stworzył postać prymitywnego, ale bardzo sympatycznego spryciarza, któremu zawsze udaje się wyjść cało nawet z największych tarapatów. Dowcipny tekst napisany jest w formie rytmicznych czterowierszy, dzięki czemu łatwo wpada w ucho, a obszerne fragmenty na długo pozostają w pamięci. Te niezwykłe i absolutnie nieprawdopodobne przygody zilustrował Marian Walentynowicz. Cykl historyjek obrazkowych z fabułą pisaną wierszem - duetu Makuszyński i Walentynowicz - uznawany jest za pierwszy polski komiks dla dzieci.
Przygody tytułowego bohatera od początku wydane były w czterech częściach. W każdej z nich czytelnik odbywał podróż wraz z Koziołkiem Matołkiem po różnych częściach świata, a także różnymi środkami lokomocji. W tej zeszytowej formie ukazywały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, których egzemplarze z lat 1986-1987 tutaj prezentujemy.
W odmiennej wersji, bo zawierającej cztery księgi pt. „Przygody Koziołka Matołka” przygotowała Oficyna Wydawnicza G&P. Wydanie otrzymało twardą oprawę i ukazało się w dwóch wersjach kolorystycznych. Dodatkowo, idąc z duchem czasu, do egzemplarzy dołączono 2 płyty CD.
Niezależnie od tego, po które wydanie sięgniemy, mamy pewność, że przygody najbardziej znanej polskiej kozy, niezmiennie dostarczą mnóstwa humoru.