katalog on-line
o nas
regulamin
nowości
oferta
książka
z autografem
archiwum
WBP w Olsztynie

Grafomotoryka

Czym jest grafomotoryka?

Pod tym pojęciem kryje się umiejętność rysowania i pisania. Zdolność ta rozwija się wraz z nabywaniem przez dziecko coraz większej sprawności ruchowej dłoni podczas codziennej zabawy: budowania wieży z klocków, kolorowania obrazków, lepienia figurek z plasteliny, wycinania kształtów. Aby przedszkolak był dobrze przygotowany do nauki pisania, warto regularnie wykonywać z nim proste, ale urozmaicone ćwiczenia – wiele potrzebnych do nich materiałów znajduje się w każdym domu.
Stopień trudności zadań należy dostosować do wieku dziecka oraz nabytych przez nie umiejętności. Początkowo można zaproponować kolorowanie, odwzorowywanie, rysowanie po śladzie, zagniatanie ciasta, nawlekanie korali, segregowanie przedmiotów typu guziki, ziarna, klocki, przechodząc stopniowo do ćwiczeń wykonywanych na kartce papieru z wykorzystaniem narzędzia pisarskiego.
Poniżej prezentujemy przykładowe zabawy, które zaangażują przedszkolaka i umożliwią mu ćwiczenie dłoni.

Przypinanie klamerek

Potrzebne będą drewniane lub plastikowe klamerki do prania oraz wycięte z kartonu kształty – zwierząt, owoców lub inne. W przypadku drewnianych spinaczy można je wcześniej pomalować. Następnie prosimy dziecko o przypinanie klamerek, na przykład w określonej kolejności. Zadanie można dodatkowo urozmaicić, proponując odpięcie wszystkich spinaczy.

Rysowanie jeża

Na kartce papieru formatu A4 rysujemy kontury jeża. Zadaniem dziecka jest domalowanie kolców za pomocą widelca zanurzanego w pojemniku z farbą.

Rysowanie kształtów

Na talerz lub tackę wysypujemy kaszę mannę. Dziecko może rysować palcem dowolne wzory, zaczynając od tworzenia kresek, okręgów, szlaczków, a kończąc na pisaniu liter. Ta zabawa może trwać w nieskończoność – wykonany rysunek zniknie po delikatnym potrząśnięciu talerzem i można zaczynać od nowa!


„Mała książka – wielki człowiek”

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Projekt skierowany jest do dzieci (ur. 2014-2017 r.), które już posiadają kartę czytelnika lub dopiero taką kartę otrzymają w momencie rejestracji. W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.


„Świerszczyk” – najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie

Nowoczesne czasopismo z tradycją, w tym roku obchodzi swoje 75 urodziny! W każdym numerze młody odbiorca otrzymuje: bogactwo ilustracji, kształtowanie hierarchii wartości, receptę na problemy z czytaniem, naukę czytania ze zrozumieniem, mądre teksty, zagadki, krzyżówki i łamigłówki, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Na to wszystko składa się efekt pracy znakomitych twórców i psychologów dziecięcych, a teksty i ilustracje przygotowują najlepsi polscy autorzy i ilustratorzy.

Wielu bohaterów literackich najpierw pojawiło się w „Świerszczyku”, a później w wydaniach książkowych: Detektyw Pozytywka, Czarownica Irenka, Bodzio i Pulpet, Figiel i Psikus, Melania i Melchior, Kotek Mamrotek i wielu, wielu innych.

Teksty publikowane w „Świerszczyku” tworzą autorzy wielokrotnie nagradzani, wyczuleni na dziecięce emocje i piszący piękną polszczyzną. Czasopismo dba również o szatę graficzną zapraszając do współpracy najlepszych artystów tworzących dla dzieci, dzięki czemu już od najmłodszych lat uwrażliwia na estetykę i dostarcza bogatą gamę emocji.

„Gdyby ułożyć wszystkie te „Świerszczyki” jeden za drugim, okrążylibyśmy kulę ziemską aż 8 razy. A gdyby ułożyć je obok siebie, Świerszczykowa „peleryna” przykryłaby calusieńkie Zakopane”.

Pełną historię czasopisma i ciekawostki z nim związane znajdziecie w poniższych linkach:
https://swierszczyk.pl/historia
https://www.nowaera.pl/o-nas/aktualnosci/75-lat-swierszczyka
https://swierszczyk.pl/tworza-dla-swierszczyka
https://www.youtube.com/channel/UCDjZ2e06m6HLDWtRVdNLtGQ


Podsumowanie konkursu „Pojedynek z tytułami”

Ogłaszamy wyniki konkursu czytelniczego dla dzieci i młodzieży „Pojedynek z tytułami”! W dwóch kategoriach wiekowych wyłonionych zostało po trzech laureatów, którzy zdobyli największą ilość punktów.

W I kategorii wiekowej nagrody przyznano:
- Dominikowi, lat 9, który zdobył 64 punkty
- Weronice, lat 7, która zdobyła 55 punktów
- Brianowi, lat 9, który zdobył 45 punktów.

W II kategorii wiekowej nagrody przyznano:
- Zuzannie, lat 11, która zdobyła 80 punktów
- Piotrowi, lat 11, który zdobył 36 punktów
- Julii, lat 12, która zdobyła 25 punktów.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.


13. urodziny Zakamarków

Działające od 2007 roku Wydawnictwo Zakamarki może poszczycić się bogatym dorobkiem wydawniczym – ponad 270 tytułów dla dzieci i młodzieży. Zdecydowana większość to tłumaczenia z jęz. szwedzkiego, ale są też z jęz. francuskiego i jęz. niemieckiego. Od wielu lat co roku, w (przed)ostatnią niedzielę sierpnia, Wydawnictwo Zakamarki spotyka się z czytelnikami, by świętować swoje urodziny.

Tegoroczne świętowanie jest nieco inne, ale każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. W Poznaniu będą wystawy, kiermasze, spotkania i quizy. Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału bezpośrednio, Wydawnictwo Zakamarki przygotowało ofertę online, do skorzystania z której serdecznie zachęcamy. W tym czasie będzie można spotkać się z autorkami książek: Piją Lindenbaum, Åsą Lind i Evą Susso.

Wirtualne urodziny
27-30 sierpnia 2020 r.
Wydarzenia o 18:00 będą transmitowane na Zakamarkowym kanale YouTube,
o 19:00 na platformie LiveWebinar (nie trzeba nic wcześniej instalować),
niedzielny quiz - na profilu FB.

Linki do każdego wirtualnego wydarzenia zostaną opublikowane chwilę przed jego rozpoczęciem na www.zakamarki.pl oraz na Zakamarkowym profilu FB.


Źródło:

  1. https://www.zakamarki.pl/wydarzenia/wydarzenie/index/?id=2111
  2. http://www.ryms.pl/2020/08/22/urodziny-zakamarkow/

Detektywistyczny sierpień

Na drugi wakacyjny miesiąc proponujemy książki o tematyce detektywistycznej. W każdej z nich znajduje się mnóstwo zagadek do rozwiązania i można przeżyć wiele fascynujących przygód, a podążając tropem złoczyńcy poznać sztukę dedukcji. Wśród polecanych tytułów są również filmy i audiobooki, więc każdy może wybrać to, co lubi..

Szczególną uwagę chcemy zwrócić na serię Feralne Biuro Śledcze autorstwa Svena Jönssona. Tak naprawdę, autor ukrywa się pod pseudonimem, zatem to pierwszy krok do rozszyfrowania prawdziwego nazwiska autora. Z materiałów Wydawnictwa Bajka o serii: „Duża czcionka ułatwia samodzielną lekturę. Fabuła pełna zagadek uruchamia logiczne myślenie. Zabawni bohaterowie poprawiają humor. Interaktywne sekcje zachęcają do udziału w przygodzie. Poręczny format umożliwia wspólne podróże”.