katalog on-line
o nas
regulamin
nowości
oferta
książka
z autografem
archiwum
WBP w Olsztynie

Bajkowo, baśniowo, magicznie – Macocha

Przebiegła, złośliwa, mściwa i zazdrosna - to główne cechy charakteryzujące macochę, bohaterkę wielu utworów literackich. Los ciężko doświadczył wszystkich, którzy mieli z nią do czynienia.

Zła macocha jako czarny charakter często gościła w baśniach braci Grimm.

Królewna Śnieżka – królewna o miłym usposobieniu i wrażliwym sercu. Niestety, piękno stało się jej zgubą. Zła macocha, zazdrosna o urodę swojej pasierbicy, robiła wszystko, by ją zgładzić. Na szczęście jej plan się nie powiódł!

Kolaż: okładka książki „Baśnie” braci Grimm oraz ilustracja do baśni „Królewna Śnieżka”
W. i J. Grimm, Baśnie, ilustr. W. Majchrzak, B. Truchanowska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 1988

Kopciuszek - empatyczna, dobra i prawdomówna dziewczyna o złotym sercu. Po śmierci żony ojciec Kopciuszka ożenił się z inną kobietą, która wraz z dwiema córkami wprowadziła się do ich domu. Od tej pory los nie był łaskawy dla pięknej dziewczyny, ponieważ macocha zlecała jej wszystkie ciężkie prace domowe. Wszystko skończyło się jednak dobrze za sprawą pewnego księcia.

Kolaż: okładka książki „Księga bajek braci Grimm” oraz ilustracja do baśni „Kopciuszek”
E. Jentner, Księga bajek braci Grimm, ilustr. A. Graham-Johnstone, Wydawnictwo „Pestalozzi – Verlag”, Zielona Góra 1991

Jaś i Małgosia – rodzeństwo, które za sprawą złej macochy zostało porzucone przez ojca w lesie. Dzięki swojemu sprytowi dzieciom udało się przechytrzyć czarownicę, która miała ochotę je zjeść, a następnie wrócić szczęśliwie do domu.

Kolaż: okładka książki „Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze. Grimm” oraz ilustracja do baśni „Jaś i Małgosia”
W. i J. Grimm, Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze. Grimm, ilustr. C. Colombi, Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, Warszawa 1991.