Bajkowo, baśniowo, magicznie – Krasnoludki
Krasnoludki zajmują szczególne miejsce wśród baśniowych postaci. Opisywane są zazwyczaj jako przyjazne, empatyczne istoty o łagodnym usposobieniu, zawsze skore do pomocy ludziom i zwierzętom.
W Polsce krasnoludki spopularyzowała Maria Konopnicka w książce „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Opisała je jako istoty o niskim wzroście, noszące czerwone stroje i spiczaste czapeczki, odznaczające się pracowitością oraz troskliwością o każdego, kto potrzebował pomocy.
M. Konopnicka, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, ilustr. J. Grabiański, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 1993.
Krasnoludki pojawiają się w wielu baśniach autorstwa Jacoba i Wilhelma Grimm. Najbardziej znana jest „Królewna Śnieżka”, a popularność tego utworu wzrosła dzięki ekranizacji filmowej oraz animowanym serialom.
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 1996.
„Stary szewc i krasnoludki” to mniej znana baśń braci Grimm. Krasnoludki odgrywają w niej znaczącą rolę, po kryjomu pomagając biednemu szewcowi w jego pracy.
W. i J. Grimm, Stary szewc i krasnoludki, ilustr. E. Kozyra-Pawlak, Wydawnictwo Harbor Point Media Rodzina, Poznań 2009.
Krasnoludki doczekały się nawet własnego opracowania. „Wielka encyklopedia krasnoludków” Marcina Przewoźniaka jest kopalnią wiedzy o tych postaciach. Czytelnik uzyskuje informacje o wyglądzie, zainteresowaniach i zajęciach krasnoludków, a wszystko to napisane przystępnym i dowcipnym językiem.
M. Przewoźniak, Wielka encyklopedia krasnoludków, ilustr. Z. Dobosz, Wydawnictwo Papilon, Poznań 2007.