katalog on-line
o nas
regulamin
nowości
oferta
książka
z autografem
archiwum
WBP w Olsztynie

Wakacyjne wtorki – 10 lipca 2018 r.

Drugie wakacyjne spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego wysłuchania opowieści o wilku, który uważał siebie za najpiękniejsze zwierzę w całym lesie. Aby utwierdzić się w tym mniemaniu, wyruszył na spacer, pytając o zdanie wszystkie napotkane postaci z bajek, wśród których był Czerwony Kapturek, trzy małe świnki oraz Królewna Śnieżka.

Historia o zarozumiałym zwierzaku była wstępem do pierwszego zadania dla uczestników zajęć: należało narysować za pomocą strzałek trasę wilka przez las, zgodnie z treścią przeczytanego tekstu. Po przećwiczeniu umiejętności wyznaczania kierunków – w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu – zagraliśmy w grę o zabawnej nazwie „mucha wyszła”, która polega na śledzeniu wędrówki „muchy” po planszy aż do momentu, kiedy „wyleci” poza wyznaczony obszar; w takim przypadku należy jak najszybciej krzyknąć hasło. Podczas naszego spotkania rolę „muchy” pełniła pluszowa maskotka Tygryska, która przydała się podczas kolejnej zabawy, polegającej na wytyczeniu trasy od startu do mety tak, aby Tygrysek pokonał ją za pomocą jak najmniejszej liczby ruchów.

Następnie to roboty Photon poruszały się po wyznaczonych trasach, a zadaniem dzieci, które nimi sterowały, było ich umiejętne zaprogramowanie tak, aby Photony zbierały po drodze punkty oraz zmieniały kolor czułków i wydawały dźwięki, w zależności od tego, na jakim polu się znajdą. Uczestnicy zajęć mieli dużo frajdy z odkrywania różnorodnych funkcji i możliwości robotów.

Podczas zajęć wykorzystano literaturę:

  1. M. Ramos, Jestem najpiękniejszy, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2018.