Bajkowo, baśniowo, magicznie – Żaba
Jedną z wielu postaci występujących w bajkach, baśniach i legendach jest żaba. Często, ta sama baśń, w której ten sympatyczny płaz odgrywa ważną lub wręcz kluczową rolę, występuje w wielu wersjach w różnych krajach.
Najbardziej znana, to „Żabi król” braci Grimm, opublikowana w 1812 roku. W tej historii poznajemy królewnę, która w upalne dni chodziła do lasu, siadała na brzegu chłodnej studni i bawiła się złotą kulą. Kiedy pewnego razu kula wpada do studni, pojawia się żaba z pomocą, ale pod pewnymi warunkami. Dla tych, którzy nie pamiętają zakończenia – żaba okazała się królem, na którego zła wiedźma rzuciła zaklęcie.
W. i J. Grimm, Wszystkie baśnie i legendy, REA, Warszawa 2014.
Zupełnie inną wersję baśni braci Grimm napisał Janosch. To bardzo zabawna opowieść, która ma swój początek pod wodą. I tym razem, to najmłodszy z siedmiu synów, żabi królewicz bawi się złotą kulą – pęcherzykiem powietrza wypełnionym złotym blaskiem. Kiedy pewnego dnia ulubiona zabawka oderwała się od tafli wody, rozpaczliwe kumkanie usłyszała dziewczynka. Jak się domyślacie, Janosch odwrócił w tej bajce role, dodał szczyptę humoru i przeniósł historię pod wodę. A jak to się stało, że żabia księżniczka została zamieniona w człowieka i dostała najbrzydszą pod słońcem sukienkę? Rozwiązanie zagadki znajdziecie w książce „Żabi król” Janoscha.
Janosch, Żabi król, przeł. Emilia Bielicka, Znak, Kraków 2006.
Oczywiście tę sympatyczną zieloną postać spotkamy w wielu innych utworach. Chociażby w bajce „O królewnie, co była w żabkę zaklęta”, „Królewna żabka” czy też w filmowych adaptacjach. Na pewno pamiętacie Harolda, króla Zasiedmiogórogrodu, ojca Fiony, ukochanej Shreka. Harold jest właśnie postacią zainspirowaną baśnią „Żabi król”.
Więcej przygód, w których wiodącą rolę odgrywa żaba - na kartach książek lub w filmach, znajdziecie na bibliotecznych półkach.
Najpiękniejsze bajki, baśnie, legendy, [na podstawie Jakuba i Wilhelma Grimm, Hansa Christiana Andersena, Charles'a Perraulta], Zielona Sowa, Warszawa 2016.