Bajkowo, baśniowo, magicznie – Smoki
Smoki są istotami mitycznymi i od wieków fascynują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Występują w niezliczonej liczbie baśni, legend i podań. Najczęściej przedstawiane są jako olbrzymie, skrzydlate gady o ogromnej inteligencji i nienasyconym apetycie, od których lepiej trzymać się z daleka. Mimo swojej na ogół odstręczającej natury te fantastyczne stworzenia doczekały się własnej dziedziny nauki – smokologii.
W Polsce najbardziej znany jest smok wawelski. Według legendy, przed wiekami zamieszkiwał Smoczą Jamę i zakłócał spokój okolicznej ludności, połykając stada owiec – do czasu, kiedy pokonał go sprytny Skuba. Czesław Janczarski przedstawił tę opowieść w formie wierszowanej, wzbogaconej o ilustracje Jana Zielińskiego.
Cz. Janczarski, O smoku wawelskim, ilustr. Jan Zieliński, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1985.
Z Polski przenieśmy się do Chin, kraju, w którym smoki mają szczególne znaczenie w kulturze i wierzeniach. Tu powstała m.in. baśń o Żółtym Smoku, który obronił mieszkańców wioski przed rozgniewanym Czarnym Smokiem.
Żółty smok: baśnie chińskie, ilustr. Renáta Fučíková, Harbor Point Media Rodzina, Poznań 2008.
Czy możliwa jest przyjaźń człowieka oraz smoka? Fantastyczno-przygodowa seria Dziedzictwo autorstwa Christophera Paoliniego opisuje silną więź łączącą chłopca o imieniu Eragon oraz smoczycę Saphirę, którzy wspólnie stanęli do walki przeciw złym siłom.
Ch. Paolini, seria Dziedzictwo, Wydawnictwo MAG.
I na koniec trochę humoru: wyobraźmy sobie, że obrażony smok znika z bajki, w której miał do odegrania rolę porywacza księżniczek. Smok nie chce więcej być na drugim planie – pragnie zostać bohaterem!
L. Carter, W tej bajce nie ma smoka, ilustr. Deborah Allwright, Wydawnictwo Juka-91, Warszawa 2017.