katalog on-line
o nas
regulamin
nowości
oferta
książka
z autografem
archiwum
WBP w Olsztynie

Książka na nowo ubrana – Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”

Logo obchodów 70-lecia WBP w Olsztynie

W trzeciej odsłonie cyklu “Książka na nowo ubrana”, prezentującego stare wydania oraz ich odświeżone wersje, przedstawiamy książkę pt. „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa znakomitej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Na powieści, napisanej w ubiegłym stuleciu, wychowało się już kilka pokoleń czytelników - i wcale nie straciła na wartości. Jej bohaterami są dzieci z małej szwedzkiej wioski, na którą składają się jedynie trzy zagrody: Północna, Środkowa i  Południowa. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna tworzą paczkę przyjaciół, którzy każdego dnia znajdują okazję do beztroskiej zabawy i przeżywania wielu przygód.

Okładka książki „Dzieci z Bullerbyn” wydanej przez Naszą Księgarnię w 2011 roku oraz ilustracja przestawiająca trzy domy pochodząca z książki

„Dzieci z Bullerbyn” ukazały się w 1947 roku w Szwecji. Po dziesięciu latach, dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia, również polscy czytelnicy mogli poznać tę powieść. Przekład Ireny Szuch-Wyszomirskiej i ilustracje Hanny Czajkowskiej spodobały się dzieciom i ich rodzicom.

Przez kolejne dziesięciolecia ukazało się wiele wznowień książki, która na stałe wpisana została do kanonu lektur szkolnych. Natomiast ciekawostką jest, że po blisko 60 latach od powstania książki pojawiło się wydanie kolekcjonerskie z ilustracjami z pierwszego wydania.

Okładka książki „Dzieci z Bullerbyn” wydanej przez Naszą Księgarnię w 2016 roku oraz ilustracja przestawiająca trzy domy pochodząca z książki

W 2016 roku polskie wydanie „Dzieci z Bullerbyn” doczekało się kolorowych ilustracji, wykonanych przez Magdalenę Kozieł-Nowak. Można przypuszczać, że nowe wydanie, nasycone barwami, okaże się ponadczasowe, tak samo jak edycja z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.